Szumowscy właśnie sprzedali akcje OncoArendi Therapeutics

Rodzina Łukasza Szumowskiego – byłego ministra zdrowia sprzedała właśnie część akcji OncoArendi Therapeutics. Jest to spółka, która prowadzi prace nad lekiem, który mógłby pomóc w walce z COVID-19. Jest to afera naprawdę gigantyczna. Nie za pięć czy też za dziesięć milionów złotych, a za sto czterdzieści milionów złotych.

Dofinansowania w ciągu ośmiu lat na kwotę 187 milionów złotych

OncoArendi Therapeutics jest spółką, która aż 16 razy w latach 2012-2020 ubiegała się o dofinansowane. Firma ta samodzielnie bądź konsorcjum z innym podmiotem w tym czasie otrzymała ponad 187 milionów dofinansowania na jedenaście projektów. Na uwagę na pewno zasługuje fakt, że nieco ponad 140 milionów złotych to kwoty, które zostały przyznane za czasów rządu PiS. Warto także podkreślić, że prezesem tej spółki jest brat Łukasza Szumowskiego.

Lepszy inwestor czy też minister?

„Gazeta Wyborcza” dowiedziała się, że zanim Łukasz Szumowski wszedł do aktualnego rządu, był udziałowcem dwóch z naprawdę wielu spółek, których założycielem był jego brat – Marcin. Chodzi tutaj o takie firmy jak Szumowski Investment oraz Vestera. W roku 2017 dokładnie w czerwcu, a więc kilka miesięcy po tym, jak udało mu się zostać ministrem nauki – Łukasz Szumowski pozbył się udziałów w poszczególnych spółkach, które przejęła następnie jego żona Anna. Posiadał wówczas 87 tysięcy udziałów w spółce Vesterao o wartości 4,390 miliona złotych.

Natomiast Szumowski Investments jest jednym z udziałowców – OncoArendi Therapeutics. Fakt ustalił, że spółka ta otrzymała w latach 2017 do 2020 przynajmniej 74 miliony złotych z grantów oraz dotacji z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Dla tej sprawy kluczowe jest to, że NCBiR podlega bezpośrednio resortowi nauki, w którym Szumowski był wiceministrem od 2016 do początku roku 2018. Jego brat był już wtedy prezesem spółki OncoArendi Therapeutics.
Zdaniem Dariusza Jońskiego, posła Koalicji Obywatelskiego powinno paść pytanie do premiera Morawieckiego, co zrobił, aby tą gigantyczną aferę braci Szumowskich zbadać. Był przecież ministrem nauki, a później także ministrem zdrowia. To jest naprawdę spora afera.

Szumowscy akcje OncoArendi Therapeutics sprzedali za 8,8 miliona złotych

Jego zdaniem mogła to być pewnego rodzaju ochronna tarcza wyłącznie dla polityków z szeregów Prawa i Sprawiedliwości. Ma to miejsce jeszcze na znacznie większą skalę. Premier Morawiecki mówi, że to jakaś tam błaha sprawa i kompletnie tego nie komentuje.

Tymczasem spółka o nazwie OncoAredndi Therapeutics w komunikacie podała, że brat Łukasza Szumowskiego – byłego ministra oraz także spółka Szumowski Investments, w której to udziały ma jego żona, w poniedziałek 30 listopada bieżącego roki sprzedali duże pakiery akcji spółki o nazwie OncoArendi Therapeutics. Tutaj chodzi o 75 tysięcy akcji sprzedanych przez Marcina Szumowskiego za 3,7 miliona złotych oraz także 101,5 tysiąca akcji, które należały do spółki Szumowski Investments sprzedanych za 5,1 miliona złotych
Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *