Turcja przygotowuje się do nadzoru nad całym rynkiem kryptowalut

Władze tureckie są znacznie zaniepokojone rozprzestrzenianiem się w ich kraju kryptowalut. Podobno nawet wzmagają starania o wprowadzenie znacznie większego nadzoru nad tym sektorem. Proszą zatem tureckiego regulatora o opracowanie kluczowych przepisów.

Nowe przepisy są odpowiedzą na wzrost samej popularności w Turcji kryptowalut

Według mediów lokalnych, organy regulacyjne w Turcji planują w roku 2020 zwiększyć sam nadzór na rynkiem kryptowalut w tym kraju, głównie z uwagi na rosnąca popularność kryptograficznych aktywów wśród obywateli oraz związane z tym właśnie zagrożeniem. W samym efekcie, regulator turecki rynków finansowych CMB – Capital Markets Board of Turkey. Przyspiesza znacznie opracowanie mechanizmów znacznie surowszej regulacji kryptograficznej danej przestrzeni.

Jak pisze wiodący turecki dziennik – Hurrivet, publiczne władze zwróciły się do CMB o przygotowanie środków nadzorczych, które są niezbędne. Hurrivet twierdzi tak naprawdę, że regulacyjny nacisk pojawia się w samej odpowiedzi na dane wskazujące, że udział właścicieli krytpowalut w państwie jakim jest Turcja należy do najwyższych na świecie. Liczbę inwestorów, którzy kryptowaluty nabyli od ich gwałtownego wzrostu wartości w roku 2017, w Turcji szacuje się na około miliona.

Jednym z powodów wzrostu znaczącego zainteresowania kryptowalutami w kraju jest inflacja nadmierna krajowej fiducjarnej waluty – liry tureckiej. Zamrożenie milionów bankowych kont w zeszłym roku z pewnością także miało znacznie niemałe na sukces aktywów cyfrowych.

Obecnie w Turcji nie ma przepisów szczegółowych dotyczących finansowych aktywów cyfrowych. Wśród urzędników to wzbudziło znacznie obawy. Obawiali się ryzyka, na jakie są narażeni inwestorzy. Rząd tak naprawdę przede wszystkim się obawia tego, że kryptowaluty wykorzystywane mogą być do manipulacyjnych celów. Według źródła dziennika, jest to powodem głównym decyzji o zbadaniu dokładniejszym aktywów cyfrowych oraz zwiększeniu kontroli nad wszelkimi pośrednikami, którzy działają w kryptograficznej przestrzeni.

Regulacja kryptowalut na całym świecie

Turcja tak naprawdę to nie jedyny kraj, która zastanawia się w dalszym ciągu, jak postępować właściwie z kryptowalutami. Wiele narodów, w tym większość krajów europejskich nie ma odpowiednich obecnie ram regulacyjnych dla cyfrowych aktywów. Rządy odpowiedzieć muszą na pytania jak opodatkować dochody jak i także zyski, które są związane z kryptowalutami, jak chronić interesy inwestorów oraz jak monitorować kryptograficzne transakcje. Niektóre rządy już zaostrzyły kontrolę nad całą branżą i to jeszcze przed przyjęciem przepisów kompleksowych.

Warto także przypomnieć, że turecki rząd, które stosunki z sojusznikami zachodnimi się znacznie pogarszały w latach ostatnich – w obliczu zagrożeń licznymi sankcjami zamierza wyemitować walutę cyfrową własną. Projekt opracowania liry na blockchainie włączony został do programu rocznego Recepa Erdogana.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *