O swoich planach rozwoju poinformowała właśnie firma Unimot. Zgodnie z przedstawionym komunikatem, zamierza stworzyć markę AVIA Solar, która będzie zajmowała się produkcją paneli fotowoltaicznych. Okazuje się, że nie są to odległe plany. Całość działań ma rozpocząć się już w ciągu najbliższych 9 miesięcy, co z pewnością będzie powodem ogromnego zamieszania w branży fotowoltaicznej. Pierwsze efekty planowanych inwestycji posiadają swoje odzwierciedlenie we wtorkowych notowaniach akcji UNIMOT S.A. W porównaniu do ubiegłego roku, cena akcji znacznie wzrosła.
AVIA Solar – konkurencja dla firm zajmujących się fotowoltaiką
Marka AVIA Solar rozpoczęła działania na rynku już w pierwszej połowie 2020 roku. Spółka Unimot Energia Gaz zaczęła sprzedawać pierwsze usługi z zakresu instalacji paneli fotowoltaicznych. W swojej ofercie posiada również doradztwo energetyczne, montaż instalacji fotowoltaicznych z usługą magazynowania energii oraz dostawami wyprodukowanego prądu przez instalację. W następnym etapie rozwoju Grupa UNIMOT planuje rozpocząć samodzielną produkcję paneli fotowoltaicznych.
Prezes Unimotu, Adam Sikorski wskazał, że następne 9 miesięcy to będzie okres przeznaczony na rozpoczęcie produkcji paneli fotowoltaicznych. Docelowo będą znane klientom pod marką AVIA Solar. UNIMOT S.A. w tym celu uruchomi specjalną linię produkcyjną, która będzie mieściła się w zakładzie produkcyjnym firmy PZL Sędziszów w Sędziszowie Małopolskim. Pozwoli to na zaoszczędzenie środków w początkowych etapach inwestycji.
UNIMOT inwestuje w fotowoltaikę
UNIMOT S.A. dostrzega potencjał w rozwoju branży fotowoltaicznej w Polsce. Prezes Adam Sikorski wskazuje, że obecnie dochodzi do jego intensywnego rozwoju, a projekt AVIA Solar posiada bardzo dobre rokowania, o czym świadczą pierwsze zawierane transakcje. Inwestowanie w stworzenie własnej linii produkcyjnej umożliwi zapewnienie bezpieczeństwa w realizowaniu transakcji sprzedaży paneli dla Unimot Energia i Gaz. Dodatkowo pozwoli to na zyskanie dodatkowych marż na całym posiadanym łańcuchu dostaw. Wstawienie linii produkcyjnej w posiadanej już fabryce w Sędziszowie Małopolskim jest elementem obniżającym CAPEX inwestycji. Adam Sikorski wskazuje, że CAPEX inwestycji w pierwszym etapie nie będzie wynosił więcej niż 500 tysięcy euro.
UNIMOT w swoim komunikacie odniósł się również do charakterystyki PZL Sędziszów S.A. Wskazuje, że jest to bardzo dobrze znana fabryka, prężnie działająca na terenie województwa podkarpackiego. Może poszczycić się 80-letnim doświadczeniem zdobytej w produkcji specjalistycznej dedykowanej dla przemysłu lotniczego, ale także motoryzacyjnego.
Wzrost notowań akcji UNIMOT S.A.
Wystosowany komunikat posiada ogromne znaczenie dla notowań akcji Unimotu. Wtorkowe zamknięcie notowań jednoznacznie wskazało na wzrost ceny akcji tej spółki. Ich cena wynosiła 41,90 zł. Dla porównania jest to ogromny wzrost w stosunku do notowań sprzed rok, aż o 117,60%. Jednak nie pozwoliło to na przebicie wyniku z zeszłego miesiąca, kiedy rekordowa cena wynosiła aż 52,50 zł.