USA – 3,3 miliona wniosków o zasiłek dla osób bezrobotnych

Informacje o zasiłkach dla osób bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych były oczekiwane niecierpliwie przez inwestorów, analitycy bowiem zakładali rekordowy skok składanych wniosków ze względu na załamanie sytuacji na rynku pracy wywołanym przez koronawirusem oraz ryzykiem gospodarczej recesji.

Jak wynika z danych pochodzących od Departamentu Pracy, w zakończonym tygodniu 21 marca ilość wniosków niemal 3,3 miliona, dwukrotnie przewyższają oczekiwania analityków. Reakcja dolarów oraz giełdy w Stanach Zjednoczonych okazał się bardzo mieszana.

Jobless calims najwyższy w historii. 3,3 miliona wniosków o zasiłek przez jeden tydzień

Ilość składanych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych po raz pierwszy w tygodniu zakończonym wyniosła 21 marca – 3,282 milionów, w stosunku do prognoz 1,64 miliona oraz wyniku za poprzedni tydzień, gdzie liczba wynosiła 282 tysięcy. W efekcie odczyt ostateczny okazał się znacznie wyższy niż projekcje analityczne najśmielsze, zwiększając się w obliczu panującej w USD epidemii koronawirusa dwunastokrotnie. W Stanach Zjednoczonych na koronawiurs zmarło już ponad tysiąc osób.

Marek Rogalski z DM BOŚ przekazał, że dane z godziny 13.30 wskazują na jeden z możliwie najczarniejszych scenariuszy, które mogły się pojawić.. Mamy odczyt, który jest bliższy skrajnemu wskazaniu ekonomistów. Dokładnie 4 miliony nowych wniosków o zasiłek dla osób bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych. Dane wskazywały na 3 miliony 283 tysięcy, co naprawdę szokuje oraz każe postawić nam pytanie, co dalej skoro pandemia koronawirusa w Stanach Zjednoczonych dopiero nabiera tempa.

DOL w komunikacje napisał, że stopa bezrobocia sezonowo wyrównywana wyniosła 1,2 procent, w tygodniu, który skończył się 14 marca, bez zmian porównując z poprzednim tygodniem.

Oprócz danych, które dotyczyły zmiany tygodniowej ilości zasiłków dla bezrobotnych, pojawiły się także informacje o projekcji PKB za kwartał czwarty, które zostały utrzymane na poziomie niezmiennym.

Kurs dolara oraz S&P 550 fut. Bez reakcji silniejszej na jobless claims

Chociaż inwestorzy zakładali, że ta niespodzianka ze strony jobless claims wywołać może większą zmienność na rynku, to nie była tak naprawdę widoczna. Kurs dolara zyskiwał w pierwszej reakcji do euro 0,2 procent, jednak w odruchu kolejnym kolanowym oddawał znaczną większość zysków, a EUR/USD utrzymuje się nad poziomem 1,09 USD.

W pierwszej reakcji również traciły terminowe kontrakty na indeks S&P 500. Jednak silniej odbijały następnie, zyskując 0,23% od dołka dzienne oraz testując 2418 punktów. Rogalski dodał także, że rynki akcji po dosyć krótkim szarpnięciu w dół idą od razu do góry, a dolar wciąż pozostaje bardzo słaby.

Jednak nie wydaje się, że możemy przyjąć, że taki niestety zły odczyt wcześniej został zdyskontowany. Poczekajmy na rozwój dalszy sytuacji. Czas pokaże jak to wszystko się potoczy. Niestety koronawirus nie odpuszcza i najgorsze wydaje się, że dopiero najgorsze przed nami.

 

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *