Uwaga na nową metodę oszustwa na KNF !

UKNF czyli Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wydała komunikat, w którym ostrzega przed nowa metodą oszustwa polegająca na podszywaniu się pod pracowników tej instytucji. Oszuści dzwonią do wybranych przez siebie osób i nachalnie nakłaniają do obrotu kryptowalutat.

Całe przedsięwzięcie jest niezwykle dobrze przemyślane a oszuści wyszkoleni w taki sposób, by szybko zdobyć zaufanie rozmówcy. Ich głównym celem jest uzyskanie dostępu do komputera poszkodowanego. W wydanym oświadczeniu UKNF stanowczo zaprzecza, jakoby ich pracownicy kiedykolwiek dzwonili i namawiali kogokolwiek do zakupu lub sprzedaży kryptwalut.

Oszuści kryptowalutowi nie próżnują

W ostatnim czasie do UKNF zaczęły napływać niepokojące sygnały o oszustach podających się za pracowników Komisji Nadzoru Finansowego, proponujących pomoc w transakcjach kryptowalutami.  Osoby te podczas rozmowy telefonicznej starają się nakłaniać wybrane przez nich osoby do kupna lub sprzedaży kryptowalut. Co ważne oszuści próbują otrzymać dostęp do komputera poszkodowanego przy pomocy powoływania się na wymyślone przez nich „wymagania KNF  dotyczące nagrywania procesu transakcji”.

W związku z zaistniałą sytuacja pracownicy KNF przypominają o tym, że obrót kryptowalutami nie jest rynkiem regulowanym w naszym kraju, dlatego też nie istnieją żadne procedury nadzoru transakcji kryptowalutami. Równocześnie KNF informuje , że na polskim rynku kryptowalut funkcjonują również firmy dysponujące upoważnieniem co do świadczenia różnorodnych usług płatniczych, szczególnie do rozliczania płatności za sprzedaż i kupno kryptowalut.

Firmy te podlegają stałemu nadzorowi KNF w zakresie prawidłowości oferowanego świadczenia. Urząd nie zajmuje się jednak kwestią wywiązywania się powyższych firm z zobowiązań powstałych z tytułu obrotu kryptowalutami.

KNF nigdy nie dzwoni

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przypomina również, że jego pracownicy nie mają kompetencji do wchodzenia w bezpośrednie relacje z jakimikolwiek klientami, dlatego nie ma możliwości, aby ktokolwiek z KNF dzwonił do wybranych przez siebie osób. Rozmowy telefoniczne z osobami podającymi się za pracowników urzędu będą zatem zawsze próbą oszustwa.

KNF ostrzega, że dane pozyskane w ten sposób mogą posłużyć oszustom do kradzieży tożsamości poszkodowanego lub mogą prowadzić do kradzieży konta bankowego.  Równocześnie urząd prosi osoby wszelkie takie próby wyłudzenia zgłaszać natychmiast na Policję podając funkcjonariuszom możliwie jak najwięcej szczegółów zauważonych w trakcie rozmowy z oszustem.

Urząd apeluje również aby zawsze zachowywać dużą ostrożność w sytuacji jakichkolwiek kontaktów telefonicznych lub e-mailowych z osobami, które proponują nam transakcje finansowe. Pierwszym co powinniśmy w takiej sytuacji zrobić to postarać się zweryfikować dane osoby dzwoniącej oraz prawdziwość deklarowanego przez nią celu kontaktu. KNF posiada specjalna bazę podmiotów uprawnionych do świadczenia tego typu usług na swojej stronie internetowej. Dodatkowo utworzono ostatnio specjalną listę ostrzeżeń publicznych na której znajdziemy wykaz podmiotów trudniących się wyłudzeniami.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *