W jaki sposób przetrwać krach na giełdzie?

Na przestrzeni ostatnich miesięcy coraz częściej mówi się o potencjalnym krachu na giełdzie. Czasem tego typu spadku są możliwe do przewidzenia, czasem jednak nie ma żadnej możliwości by zaprognozować, w jaki sposób zachowają się akcje, waluty i surowce w obliczu wydarzeń gospodarczych i społecznych na świecie.

Jedna jest pewne na pewno: osoby aktywnie inwestują na rynkach finansowych, będą świadkami co najmniej jednego poważnego krachu. Nie warto jednak głowić się nad pytaniem, kiedy ów krach nastąp,i a raczej w jaki sposób sprawić, by nasz kapitał przetrwał ten ciężki okres. Poniżej przedstawione są wskazówki, które mogą sprawić, iż wyjdziemy z ciężkiej sytuacji na rynkach finansowych bez poważnych ubytków kapitału.

Aktywne zarządzanie swoim portfelem inwestycyjnym

Ze względu na fakt, iż na przestrzeni ostatnich miesięcy nie ma możliwości utrzymania długoterminowego portfela inwestycyjnego bez dużego ryzyka zanotowania minusa. Zgodnie z opinią ekspertów, średnia strat osób, które biernie utrzymują swoje pozycje, wynosi około 12 % podczas gdy osoby aktywnie ucinające nierentowne inwestycje notują straty na poziomie 2 do 3%.

Istotą aktywnego zarządzania swoją pozycją jest również odpowiednie kontrolowanie wielkości zajmowanej pozycji. W sytuacji, gdy rynek wzrasta, należy ekspozycję na tym instrumencie stopniowo zmniejszać. W przypadku utrzymania dużej pozycji potencjalny krach może być bardzo dotkliwy w skutkach. W aktywnym zarządzaniu pozycją warto wspomagać się analizą techniczną, która może w skuteczny sposób wskazywać poziomy wsparcia i oporu, które podpowiedzą nam, w jakim momencie pozycja powinna być zwiększona lub zredukowana.

Hedging

Innym rozwiązaniem na skuteczne poradzenie sobie z inwestycjami w czasie krachu jest stosowanie strategii hedgingowej, która jest standardową strategią w przypadku inwestycji długoterminowych stosowanych przez zawodowych inwestorów.

Jeżeli posiadamy w swoim portfolio inwestycyjnym instrumenty, których perspektywa jest dłuższa niż 5 lat, nie ma żadnego sensu, by co chwile kupować, a następnie odsprzedawać tego typu aktywa podczas wahań rynkowych. W ramach alternatywy, by zabezpieczyć się przed stratami, możemy zdecydować się stawiać na wzrosty, kupując akcje oraz jednocześnie na spadki kupując opcje na te akcje.

To sprawi, iż ewentualny zarobek na akcjach zostanie zrekompensowany przez zysk z zakupionej opcji. Istnieje szereg odmian strategii hedgingowych, które różnią się od siebie zarówno agresywnością, jak i techniką inwestowania. U podstaw każdej ze strategii hedgingowych leży jednak minimalizacja potencjalnych strat.

Geneza obecnego krachu na rynkach inwestycyjnych

Obecnie możemy obserwować dużą prosperitę rynków finansowych, szczególnie w przypadku rynków wschodzących. Wzrost wartości akcji brazylijskich, rosyjskich, amerykańskich, a nawet chińskich notowane są w dwucyfrowych wartościach procentowych.

Z tego względu wiele osób postanowiło już teraz realizować zyski, które okazały się osiągnięciem celów rocznych. Powodem dużych wzrostów był spadek bezrobocia, zwiększenie rentowności obligacji i widmo inflacji. Tego typu owczy pęd realizacji szybko rosnących rynków jest standardową procedurą inwestycyjną, którą mamy okazję obserwować już od wielu lat, jednak tym razem doszedł jeszcze jeden czynnik, jakim są algorytmy.

Bank JPMorgan Chase, który jest jednym z największych inwestycyjnych banków na świecie, stwierdza, że ponad 90% transakcji jest wykonywanych przez automatyczne algorytmy tradingowe, które działają na podstawie schematów zaprogramowanych przez inwestorów.

Większość z tych algorytmów ma w swoim kodzie dzwonek alarmowy, który wskazuje poziom ryzyka na konkretnym rynku na podstawie indeksu strachu. Indeks strachu wskazał wzrost ryzyka o kilkaset procent na przestrzeni kilku dni co sprawiło, iż automatyczne strategie inwestycyjne zgodnie ze swoim przeznaczeniem zaczynały minimalizować straty, zamykając wszelkie pozycje. Im wyższy wskaźnik indeksu strachu był notowany, tym więcej akcji zostało wypuszczonych na rynek.

Jak inwestować, żeby nie stracić

Reasumując, warto trochę częściej zaglądać do swoich portfeli inwestycyjnych w celu aktywnego zarządzania swoimi aktywami. Nie zaszkodzi również wprowadzenia prewencji do swojego portfolio poprzez stosowanie hedge.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *