W Szwajcarii za pomocą BTC i ETH opłacisz fiskusa

Jeden ze szwajcarskich regionów administracyjnych, Kanton Zug, znany jest m.in. z przyjaznego prawa odnośnie do kryptowalut, a obecnie jego władze przystąpiły do przekroczenia kolejnego progu na kierunku masowej adopcji krypto pieniędzy. Kanton Zug jest już od jakiegoś czasu nazywany przez wielu „Doliną Kryptowalut”, a w tym tygodniu ogłosił, że jego mieszkańcy będą mogli opłacać podatki w niektórych kryptowalutach.

Podatki regulowane za pomocą Bitcoina i Ethereum

Jak donosi w swoim raporcie BNN Bloomberg, już od teraz mieszkańcy tzw. Crypto Valley, a co ważne, również firmy działające na terenie kantonu Zug, będą mogli opłacać podatki za pomocą kryptowalut. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie ma mowy o totalnej akceptacji wszystkich kryptowalut w obiegu, gdyż podatki będą mogły być opłacone wyłącznie w Bitcoinie oraz w Ethereum. Istnieje również ograniczenie co do kwoty spłacanego podatku i za pomocą BTC lub ETH będzie można spłacić należność do 100 000 franków szwajcarskich, czyli ok. 109 670 dolarów amerykańskich.

Na terenie kantonu Zug mieszka obecnie około 127 000 mieszkańców i to oni będą mogli korzystać z nowego prawa. Nowa zaś inicjatywa podatkowa weszła w życie dzięki współpracy pomiędzy rządem kantonu, a czołową kryptowalutową firmą brokerską o nazwie Bitcoin Suisse AG.

Założyciel firmy brokerskiej Bitcoin Suisse, Niklas Nikolajsen, powiedział oficjalnie dziennikarzom, że Bitcoin jest bez wątpienia legalny, a w związku z tym i wszelkie działania z nim powiązane, sa legalne również. Dodał także, że rynek krytowalut o  wartości 500 miliardów dolarów stał się jednym z  głównych nurtów i że rządy będą musiały się w końcu z tym faktem pogodzić i nim zainteresować.

Trzeba tutaj zauważyć, że Bitcoin Suisse nawiązał już wcześniej współpracę z gminą Zermatt, położoną w innym, południowym kantonie Szwajcarii, Valais i tam również wdrozono możliwość płacenia podatków w Bitcoinie. Władze Zermatt zaakceptowały kryptowaluty w dniu 28 stycznia 2020 roku, a Bitcoin Suisse umożliwił tamtejszemu Urzędowi Skarbowemu bezproblemowe przeliczanie wszystkich kryptowalut na franki szwajcarskie. Podstawowym zadaniem firmy jest jednak działanie w charakterze pośrednika różnych płatności.

Romy Biner-Hauser, burmistrz Zermatt, odpowiadał wówczas, że innowacja podatkowa wychodzi na przeciw rosnącemu zapotrzebowaniu mieszkańców Zermatt na nowoczesne rozwiązania podatkowe, w tym również biorące pod uwagę Bitcoin. Burmistrz powiedział:

„Innowacyjny, pionierski duch jest jednym ze znaków firmowych Zermatt, dlatego chętnie wspieramy mieszkańców w dostarczaniu im potrzebnych rozwiązań”.

Szwajcarska Crypto Valley

Nie jest jeszcze jasne, w jaki sposób władze kantonu Zug planują wdrożyć w system podatkowy kryptowaluty. Na razie jest to raczej sygnał, że zaangażowanie regionu w rozwój rozwiązań kryptograficznych ciągle jest dla władz istotny. Wielu ekonomistów zakwestionowało eksperyment Crypto Valley, a stało się to po tym, jak ogólnokrajowy rząd szwajcarski odrzucił wart 100 milionów franków  program ratunkowy, mający być wsparciem dla firm dotkniętych pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Tymczasem dyrektor finansowy kantonu Zug, Heinz Taennler, wezwał obywateli do przekazywania datków na rzecz firm w Crypto Valley działających w branży blockchainowej. Uważa on, że bez wsparcia wiele z nich może wkrótce ogłosić bankructwo.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *