Walka z suszą: Będzie 10 milionów zł na inwestycje dla polskich miast

Susza nie odpuszcza, o czym na własnej skórze przekonało się już wiele miast i rolników. W związku z tym przygotowano specjalny program, dzięki któremu polskie miasta otrzymają 10 milionów złotych na realizacje zaplanowanych inwestycji. Pieniądze będą pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Gospodarki Wodnej.

Problemy z zatrzymywaniem wody

Polskie miasta mają bardzo duże problemy ze skutecznym zatrzymywaniem wody, zwłaszcza deszczówki. W związku z tym należy jakoś przeciwdziałać z panującą w Polsce suszą, która niesie za sobą wiele groźnych zjawisk. Informacje zostały podane przez Polską Agencję Prasową. Co najważniejsze zostanie zorganizowany specjalny konkurs, w którym udział będą mogły wziąć wszystkie miasta w potrzebie. W jego puli znajdzie się wspomniane 10 milionów złotych, więc z pewnością jest o co walczyć.

Istotną wiadomością jest to, że konkurs zostanie rozpisany w czerwcu 2020 roku, więc na jego ogólne zasady trzeba jeszcze troszkę poczekać. Susza w Polsce ma niekorzystny wpływ na zdrowie obywateli oraz może doprowadzać do poważnych pożarów. Eksperci spekulowali nawet nad zamknięciem z tego powodu lasów. Ponadto susza negatywnie wpływa na większe zanieczyszczenie powietrza.

Dwie kategorie

O wsparcie finansowe będzie można ubiegać się w dwóch różnych kategoriach. Zrobią to gminy miejskie. Pierwsza kategoria obejmuje te gminy, w których zamieszkuje poniżej 100 tysięcy mieszkańców, a w drugiej kategorii znajdą się gminy, w których mieszka ponad 100 tysięcy mieszkańców. W konkursie będzie trzeba jednak spełnić kilka istotnych wymogów, aby móc w ogóle liczyć na otrzymanie pieniędzy. Tyczy się to przede wszystkim przedstawienia projektów z zakresu zielono-niebieskiej infrastruktury.

Na szczęście gminy miejskie mają na to jeszcze trochę czasu, więc do wszystkiego można się skutecznie przygotować. Wszystko będzie jednak zależne od rozwoju sytuacji, ponieważ w najbliższym czasie susza może jeszcze postępować. Nagrodzone zostaną najlepsze i najbardziej kreatywne przedsięwzięcia, polegające m.in. na odpowiednim zagospodarowaniu wód opadowych oraz na kształtowaniu zieleni miejskiej.

Jak to wszystko będzie działać?

Program obejmuje różne dotacje, jednak maksymalnie mogą one obejmować 50 procent kosztów kwalifikacyjnych. Jedna inwestycja nie może natomiast przekraczać 1 miliona złotych. To dopiero wstępna wersja programu, a więc na szczegóły będzie trzeba poczekać przynajmniej do czerwca. Już teraz spekuluje się jednak, że wiele gmin miejskich przystąpi do konkursu, ponieważ walka z suszą w ich przypadku jest nierówna i niektóre miasta spisują spore straty finansowe.

Ma to także bezpośredni wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego warto powalczyć o nagrodę, a z pewnością miastom wyjdzie to na dobre, jak i obywatelom, którzy na co dzień w nich mieszkają. Warto oczekiwać na szczegóły konkursu, które w odpowiednim czasie zostaną podane do wiadomości publicznej, dlatego na pewno dowiedzą się o nich wszystkie zainteresowane miasta w Polsce.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *