Waloryzacja i obcięcie emerytur stażowych – Projekt w Sejmie

Ostatni okres, a szczególnie przedwyborczy obfitował w wiele informacji dotyczących zmian w emeryturach. Jakie są fakty w tej sprawie, a jakie były obietnice wyborcze w tej kwestii wygłaszane przez kandydatów na prezydenta RP? Co nas czeka w najbliższej przyszłości odnośnie do ewentualnych zmianach w emeryturach?

Waloryzacja Emerytur na rok 2021 – wstępne informacje

O proporcjach wzrostów przeciętnego wynagrodzenia z roku przeszłego (2019) nie można nawet pomarzyć, a to ze względu na kryzys COVID-19 wywoływany koronawirusem SARS-CoV-2.  Tymczasem zarówno wzrost płac, jak i wzrost cen są wskaźnikiem dla wyliczenia poziomu waloryzacji przyszłorocznych emerytur i rent, a więc tego, co otrzymają emeryci oraz renciści w przyszłym, 2021 roku.

O prognozy odnośnie do emerytur i rent na 2021 rok postarał się portal Money.pl. Jego dziennikarze oszacowali najbardziej realistyczny wskaźnik wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2021 roku i według nich ma on wynieść 102,8 procenta. Przedstawiając to bardziej obrazowo i czytelnie, na każde wypłacane do tej pory 1000 zł emerytury lub renty przypadnie dodatkowa kwota w wymiarze 28 zł brutto. Dziennikarze pokusili się przy tym o bardziej optymistyczne prognozy, z czego najwyższy i najmniej prawdopodobny to wskaźnik na poziomie 103,58 procenta, a nieco bardziej bliski rzeczywistości zawiera się w poziomie procentowym 103,18.

W tym roku, czyli 2020, wskaźnik waloryzacji zatrzymał się ostatecznie na poziomie 103,56 procenta. z gwarantowaną kwotą do wypłaty 70 zł. Rząd zakładał, że wskaźnik będzie niższy i zatrzyma się na 103,24 procenta. Waloryzacja tegoroczna kosztowała skarb państwa niemal 8 mld złotych.

Emerytury – to powinieneś wiedzieć

Rok 2012 przyniósł zrównanie przez rząd PO-PSL wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, wraz z podniesieniem go do 67 roku życia. Zapis ten tłumaczono rosnącą średnią długością, a także zmniejszającą się dzietnością wśród Polaków, co w prognozach miało przynieść problemy z przyszłymi wypłatami emerytur.

Obecna władza, czyli PiS przywrócił wiek emerytalny z poprzedniego poziomu i ponownie wynosi on 65 lat dla mężczyzn przy 60 latach dla kobiet. Trzeba jednak wiedzieć, że za poparcie w wyborach prezydenckich Andrzej Duda podpisał ze Związkiem Zawodowym „Solidarność” drugą umowę programową, w której zawarta jest klauzula o emeryturach stażowych.

Emerytury stażowe – projekty obecne w Sejmie

W Sejmie są złożone projekty kilku ustaw, które mają wprowadzić w życie emerytury stażowe. Złożyły je Koalicja Polska, w skład której wchodzą ugrupowania PSL oraz Kukiz’15. Swój projekt złożyła również Lewica.

Oba mówią o latach składkowych i nieskładkowych niezależnych obowiązującego wieku emerytalnego, i dla kobiet jest to wymiar 35 lat, a w przypadku mężczyzn 40. Warunkiem przejścia na emeryturą stażową jest ukończenie 55. roku życia przez kobietę, a 60-tego przez mężczyznę.

Przypominamy również, że od 1 marca br. wprowadzono nowe kwoty dodatków i świadczeń, które są wypłacane z emeryturą lub rentą. Do ich otrzymania niezbędne jest jednak spełnienie ścisłych, określonych warunków.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *