Według Reutersa we wrześniu Allegro chce zadebiutować na GPW

Jak informuje Agencja Reuters, właściciele Allegro chcą wprowadzić swoją spółkę na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych, a jej debiut zaplanowali już na wrzesień tego roku. Jeżeli ich plan dojdzie do skutku, będziemy świadkowali największemu debiutowi spółki na GPW od wielu lat.

Duży debiut na GPW już we wrześniu?

Jeszcze w ubiegłym miesiącu Bloomberg informował o tym, że fundusze, pod których kontrolą znajduje się Allegro, zaczęły rozważać wprowadzenie spółki na giełdę. Jednakże w tamtym komunikacie nie informowano, o jaką giełdę chodzi. Teraz Agencja Reuters precyzuje informację, donosząc, że chodzi o Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Reuters dodaje również, że debiutant miałby pojawić się na giełdzie już we wrześniu.

Agencja cytuje swoje anonimowe źródło, z czego wynika, że decyzja o wprowadzeniu spółki na giełdę dotyczy jedynie giełdy warszawskiej. Jest to dosyć zaskakujące, gdyż jeden z planów pierwotnych zakładał równoczesny debiut Allegro na giełdach w Warszawie oraz w Amsterdamie. Obecnie okazuje się, że z owych planów się wycofano.

Według informacji Reutersa, właściciele Allegro zamierzają dzięki sprzedaży części akcji uzyskać od 2,3 do 3 mld dolarów. Przy obecnym złotówki do dolara, wyniosłoby to od 9 do 11,7 mld złotych. W efekcie dojdzie do nowej wyceny całej spółki, która może wówczas sięgnąć ok. 11 mld dolarów, czyli ok. 43 mld zł. Jeżeli kapitalizacja Allegro w założonej formie dojdzie do skutku, to spółka stanie się droższa od obecnego lidera na GPW, czyli CD Projekt ze swoją wartością 35,6 mld zł.

Duży debiut na GPW od lat

Największą z debiutujących do tej pory na GPW spółek określanych jako polskie, był debiut na parkiecie polskiego giganta ubezpieczeniowego, firmy PZU. Spółka zaoferowała wówczas sprzedaż akcji o wartości 8 mld zł. Natomiast znacznie wcześniej, bo w roku  2007 na warszawskim parkiecie zadebiutowała spółka pochodząca z Austrii – Immoeast. Wartość oferty Immoeast była wyższa od PZU i przekroczyła 10,7 mld zł. Dla porządku, spółki tej nie ma już na GPW, gdyż opuściła polski rynek już 3 lata po swoim debiucie.

W ostatnich latach na Giełdzie Papierów Wartościowych pod względem debiutów panowała niemalże całkowita zapaść. Jedynie Play w roku 2017 zdołał przekroczyć swoją ofertą wartość 1 mld zł, inne debiutujące spółki okazywały się przy tym mikrusami, gdyż żadnej nie udało się przygotować oferty, która zdołałaby przekroczyć wartość, chociażby 100 mln zł.

Allegro

Pragnący doprowadzić Allegro do debiutu na giełdzie nie są założycielami tej spółki. Obecnemu właścicielowi spółka została sprzedana ponad trzy lata temu. Grupę Allegro kupiły fundusze  Cinven, Permira i Mid Europa Partnersod i zapłaciły poprzedniemu właścicielowi, czyli południowoafrykańskiej firmie Naspers 3,25 mld dolarów.

Obecnie sama platforma handlowa Allegro ma aktywnych ponad 20 mln użytkowników. Ostatnie dostępne sprawozdania wykazują wypracowanie przez Allegro sp. z o.o. w 2018 roku 230 mln zł zysku netto przy 1,75 mld zł przychodów.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *