Wielka Brytania będzie regulować rynek kryptowalut

Obowiązujące w Wielkiej Brytanii przejrzyste i proste prawo umożliwia traderom kryptowalut legalne działanie przy niskim opodatkowaniu. Prawodawcy Zjednoczonego Królestwa dostrzegają olbrzymi potencjał działającej branży kryptowalut oraz ich projektów i obecnie rząd w porozumieniu z brytyjskim środowiskiem kryptowalut szuka rozwiązań odnośnie do pełnej regulacji tego rynku. Polska natomiast ponownie działa na przekór swoim obywatelom i zamiast pomagać rozwijającej się branży, zaostrza przepisy. Prowadzi to do ucieczki z polskiego rynku kryptowalut zarówno inwestorów indywidualnych (traderów), jak i kryptowalutowych giełd.

Oczekiwanie na pełną regulację kryptowalut w Wielkiej Brytanii

Zrzeszające siedem głównych giełd kryptowalut operujących w Wielkiej Brytanii stowarzyszenie CryptoUK, prowadzi intensywne prace nad pełną regulacją rynku kryptowalut w UK. Prace dotyczą bezpieczeństwa i jasnych przepisów.

Z racji tego, że projekty cyfrowe cechuje niezwykła dynamika rozwoju, prawo nie zawsze za nimi nadąża. Przykładem jest Polska, gdzie Ministerstwo Finansów niemalże karze inwestorów za inwestycje w kryptowaluty, z góry zakładając, że każdy inwestor może być przestępcą. CryptoUK pragnie natomiast regulacji prawnych nadzorowanych przez Financial Conduct Authority (FCA), będącą odpowiednikiem polskiej Komisji Nadzoru Finansowego, z racji pełnych uprawnień do regulacji rynku finansowego i ochrony jego klientów. CryptoUK proponuje, aby FCA zajęło się nadawaniem licencji poprzez ustalenie wymogów zabezpieczeń transakcji oraz ochroną przed praniem brudnych pieniędzy. Ma to umozliwić postawienie Wielkiej Brytanii na czele państw stwarzających bezpieczne warunki dla rozwoju projektów cyfrowych. Tak, jak obecnie odbywa się to w Japonii czy na terenie Gibraltaru.

Wielka Brytania a spółka dla tradingu kryptowalut

Już obecnie Wielka Brytania oferuje warunki przyjazne dla rynku kryptowalut, w ramach których można ławo rozliczyć swoją działalność i opłacić podatki. Nie mając wyboru polscy traderzy wykorzystują tę sytuację i zakładają na terenie UK spółkę limited do prowadzenia takiej działalności. Jest to przy tym o tyle wygodne, że do zarejestrowania takiej spółki wystarczy jedna osoba i nie ma potrzeby udawania się fizycznie do Wielkiej Brytanii.

Jeden udziałowiec w spółce limited może legalnie oraz korzystnie obracać kryptowalutami, a co ważniejsze, bez problemu wymieniać je na waluty FIAT. Dyrektorom takich spółek przysługuje przy tym kwota wolna od podatków w wysokości 11850 funtów (ok. 58 tysięcy złotych), a udziałowiec spółki ma prawo wypłacić rocznie 2000 funtów (ok. 9700 złotych) jako dywidendę od zysków spółki.

Handel kryptowalutami jest opodatkowany podobnie jak handel walutami FIAT (fiducjarnymi), czyli środkami płatniczymi emitowanymi przez państwa i w wypadku spółki limited polega na opłaceniu podatku od zysku. Obecnie podatek CIT w UK wynosi 19%, ale rząd brytyjski zapowiedział jego zmniejszenie do 17% i już w tym, 2019 roku.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *