Wielka Brytania – obowiązkowa kwarantanna dla Polaków

Wkraczamy właśnie w tzw. druga falę koronawirusa, przed która ostrzegli lekarze i naukowcy z całego świata. Wraz z nadejściem jesieni stopniowo zwiększa się liczba osób zarażonych a rządy wielu krajów decydują się na wprowadzenie coraz to nowszych obostrzeń, nie tylko dla mieszkańców danego kraju ale w szczególności dla osób, które decydują się przekroczyć granice.

Wielka Brytania w walce z Covid-19

Wśród wspomnianych wyżej krajów jest również Wielka Brytania, której rządu intensywnie monitoruje wszelkie statystyki i decyduje się wprowadzać coraz więcej obostrzeń dotyczących zarówno mieszkańców kraju jak i przybyszów.  Restrykcje nie ominą również naszych rodaków decydujących się na przyjazd na Wyspy. Już od 3 października, każda osoba przybywająca do Wielkiej Brytanii z terytorium Rzeczpospolitej będzie musiała poddać się przymusowej kwarantannie na okres dwóch tygodni.

O planach Borisa Johnsona i jego rządu poinformowała najpopularniejsza brytyjska stacja BBC. W jednym z wydań wiadomości ogłoszono informację o stworzeniu listy krajów o dużym współczynniku zarażenia. Osoby przybywające do Wielkiej Brytanii z tych krajów muszą poddać się przymusowej obserwacji. Na liście tej, obok Polski znalazła się między innymi Turcja.

Brytyjski minister transportu Grant Shapps za pośrednictwem twittera poinformował wszystkich, że nowe rozporządzenie wchodzi w życie w sobotę 3 października, dokładnie od godziny 4 rano czasu lokalnego.

Brytyjski minister tłumaczy decyzje rządu

W swoim twitterowym wpisie Grant Shapps tłumaczy również czym podyktowana jest ta decyzja. Według danych zebranych przez brytyjski rząd polskie statystyki zarażenia koronawirusem w ostatnim czasie podwoiły się z poziomu 3,9 proc. aż do 5,8 proc. Z uwagi na coraz większe zagrożenie zdecydowano na aktualizację zaleceń dla podróżnych przybywających z Polski.

Warto tutaj zaznaczyć, że decyzje brytyjskiego rządu o nakładaniu coraz większych obostrzeń wynikają z faktu, że sytuacja epidemiczna Covid-19 na Wyspach zaczyna wyglądać mało optymistycznie. Kraj ten zajmuje aktualnie piąte miejsce w liście państw o najwyższym współczynniku zarażenia. Wyżej są tylko Stany Zjednoczone. Brazylia, Indie oraz Meksyk. Od dnia ogłoszenia pandemii koronawirusa na terytorium Wielkiej Brytanii odnotowano aż 453 264 przypadków zarażenia wirusem SARS-CoV-2. Dodatkowo liczba zgonów od dwóch dni jest najwyższą odnotowana wartością licząc od dnia 1 lipca.

Nie tylko Wielka Brytania

Wielka Brytania nie jest jedynym krajem, który w ostatnim czasie zadecydował o wprowadzeniu restrykcji względem osób przybywających z naszego kraju. Od najbliższego poniedziałku 5 października przywrócone będą kontrole graniczne dla osób przybywających do Finlandii z terytorium Polski, Litwy i San Marino. Decyzje taką po konsultacjach dotyczących liczby zarażeń w poszczególnych krajach podjął rząd w Helsinkach.  Coraz większa liczba restrykcji nie dziwi już jednak nikogo. Rządy doświadczone podczas pierwszej fali Covid-19 za wszelką cenę starają się zdusić dalszy rozwój epidemii poprzez ograniczenie napływu zakażonych spoza terytorium kraju.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *