Wzrost mocy fotowoltaiki w Polsce o 181,1 proc.

Na przestrzeni ostatniego roku moc fotowoltaiki zainstalowana w Polsce wzrosła aż o 181.15%. Sumarycznie moc jest wyceniana na wartość około 1695.35 MW. Polskie Sieci Energetyczne poinformowały o rekordzie, który został zarejestrowany za pośrednictwem Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

Czym jest fotowoltaika i gdzie ją można zastosować

Często na dachach budynków biurowych bądź budynków mieszkalnych mamy okazję zaobserwować charakterystyczne panele. To właśnie one – panele fotowoltaiczne są odpowiedzialne za generowanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Mechanika działania paneli fotowoltaicznych jest bardzo prosta. Panele przechwytują promienie słoneczne.

W ogniwach paneli fotowoltaicznych zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, za pośrednictwem którego czyste promienie słoneczne są zmieniane na prąd stały. Prąd stały jednak nie jest możliwy do użycia w domu, z tego względu jednym z najważniejszych elementów systemu fotowoltaicznego jest falownik, który odpowiada za zmianę prądu stałego w prąd zmienny, wykorzystywany do zasilania urządzeń elektrycznych w naszych domach. Co ciekawe, energia elektryczna jest generowana przez panele fotowoltaiczne przez cały rok. Powodem tego jest fakt, iż panele nie przechwytują ciepła, a promienie słoneczne, które dochodzą do paneli nawet w przypadku zachmurzonego nieba.

Oczywiście prawdą jest, iż najlepsza efektywność paneli fotowoltaicznych jest obserwowana przy bezwietrznej i bezchmurnej pogodzie, najlepiej w okresie letnim, gdzie notowane są temperatury w granicach 25 stopni. Takie warunki pozwalają na maksymalizację wydajności paneli fotowoltaicznych.

Panele fotowoltaiczne są bardzo dobrą inwestycją dla każdego gospodarstwa domowego, które boryka się z wysokimi rachunkami za prąd. Zarówno oszczędność pieniędzy w długim czasie, jak i ekologiczność rozwiązania sprawia, iż systemy fotowoltaiczne są coraz popularniejszym sposobem na pozyskiwanie odnawialnych źródeł energii.

Kolejnym wyraźnym plusem tego rozwiązania jest możliwość gromadzenia nadmiernie wygenerowanej energii elektrycznej oraz odsprzedanie jej do dostawcy energii. W przypadku utrzymujących się sprzyjających warunków atmosferycznych, nasze panele fotowoltaiczne mogą osiągać wydajność, która znacznie przekracza nasze domowe zapotrzebowanie na energię elektryczną.

W takiej sytuacji nadwyżka może być z powodzeniem oddana do dostawcy energii, a następnie wykorzystana w przyszłości, kiedy będzie nam brakowało energii pozyskanej z naszego odnawialnego źródła. Drugim, bardzo istotnym plusem inwestycji w system fotowoltaiczne jest możliwość uzyskania dotacji w ramach akcji Mój Prąd.

Program Mój Prąd – czym jest

Mój Prąd to rządowy program, który promuje nowoczesne i ekologiczne rozwiązania instalacji fotowoltaicznej w naszych domach. Jest to największy w Europie program tego typu, którego budżet wyceniany jest na około 1 miliard złotych. Każda osoba, która zdecyduje się na instalacje fotowoltaiczną, może liczyć na dotację w wysokości maksymalnie 5 tysięcy złotych.

Program cieszy się ogromnym powodzeniem, dlatego jest to już druga edycja programu promującego tę prośrodowiskowe rozwiązanie generowania energii elektrycznej.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *