Zamieszania na ropie ciąg dalszy, PLN konsoliduje

Poranny, środowy handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych ruchów na wycenie PLN. Globalnie uwaga skupia się na kwotowaniach ropy naftowej, co podbija niepewność wśród inwestorów. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5313 PLN za euro, 4,1771 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3049 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1285 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,327%.

Ostatnie 24h na rynku przyniosły dalsze skupienie się inwestorów na wydarzeniach na rynku ropy naftowej. Po rolowaniu majowej serii kontraktów czerwcowe futures również podążały na południe. Zmienność na rynku „czarnego złota” pozostaje znaczna, jednak wydaje się, iż globalnie możemy mówić że zachowanie amerykańskiej crude przypomniało inwestorom o obecnym ryzyku i ponownie popchnęło rynki w kierunku układów typu risk-off. Sam rynek FX, poza walutami stricte surowcowymi, pozostaje raczej stabilny. Eurodolar już od kilku sesji oscyluje blisko 1,085 USD, podczas gdy EUR/PLN „respektuje” wsparcie na 4,5 PLN. Docelowo jednak wydaje się, iż wydarzenia z rynków EQ/Commodities będą miały istotniejszy wpływ na nastroje również na FX. W konsekwencji trudno obecnie wskazywać na scenariusze umocnienia PLN, z uwagi na jego charakterystykę EM.

W trakcie dzisiejszej sesji GUS opublikuje dane dot. sprzedaży detalicznej za marzec (oczek. -3,4% r/r). Ciekawiej może być w zakresie danych GUS dot. koniunktury za kwiecień. Dodatkowe znaczenie dla rynków mogą mieć wieczorne wskazania dot. zmiany zapasów ropy w USA.

Z rynkowego punktu widzenia układy techniczne wokół PLN nie uległy zmianie – pary znajdują się nad istotnymi wsparciami, a globalny risk-off sugeruje raczej próbę zainicjowania ruchów na północ m.in. na USD/PLN.

Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów.
(Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor, DM BOŚ oraz MarketInvest.pl nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszych komentarzy
Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *