Zastrzeżenie kredytowe w BIK – Credit freeze jak zrobić?

Usługa credit freeze w idealnym świecie powinna zapewniać możliwość zablokowania możliwości zaciągania kredytów na swoje nazwisko. Wobec tego, czy zastrzeżenie kredytowe w BIK faktycznie gwarantuje spokój w obliczu niejednokrotnie pojawiających się przypadków kradzieży tożsamości i zaciągania zobowiązań kredytowych na nieświadome osoby?

Wyłudzenia

Próby wyłudzenia kredytów to cały czas palący problem. Tylko w II kwartale 2018 roku udaremniono aż 1043 próby wyłudzenia kredytów, a liczba ta z czasem wcale nie maleje. Problem jest o tyle niebezpieczny, że najwyższa kwota pojedynczego zobowiązania wynosiła aż 6 mln zł. Teraz wyobraźmy sobie, że stajemy przed koniecznością spłaty takiego zobowiązania, o którym wcześniej nie mieliśmy żadnego pojęcia.

Credit freeze

Pojęcie credit freeze to nic innego jak usługa zastrzeżenia kredytowego, rozumianego jako możliwość zablokowania zaciągania zobowiązań finansowych na nasze dane osobowe. Aktywacja tej usługi oznacza wysłanie do instytucji finansowych komunikatu o braku zgody na zadłużanie się. Dzięki tej informacji, zostajemy oznaczeni w bazie jako osoby niezainteresowane zaciąganiem pożyczek i kredytów, co uniemożliwi osobie trzeciej zaciągnięcie zobowiązania z wykorzystaniem naszych danych.

Zarządzanie usługą

Jako korzystający z usługi, mamy możliwość zdalnego zablokowania i odblokowania usługi w każdym momencie, co umożliwa m. in. jej czasowe wylączenie na okres starania się o uzyskanie kredytu, a następnie ponowne zablokowanie. Jednocześnie platforma za pomocą której możemy ustawić zaporę kredytową jest bardzo intuicyjna w obsłudze, a do skorzystania z niej potrzebujemy wyłącznie urządzenia połączonego z Internetem.

Użytkownicy

Z usługi mogą skorzystać osoby posiadające aktywne konto w portalu BIK. Konto to można założyć zdalnie na dwa możliwe sposoby.

Zakładanie konta BIK

Celem aktywacji konta w BIK należy wypełnić odpowiedni formularz, przekazując dane osobowe i dane z dowodu osobistego, paszportu lub karty pobytu. Następnie system wymaga załączenia skanu tego dokumentu i wykonania przelewu identyfikacyjnego w wysokości 1 zł. Po wykonaniu powyższych czynności musimy odebrać e-mail z linkiem aktywującym i SMS z kodem autoryzacyjnym. Po otrzymaniu tych danych, system wymaga wprowadzenia kodu z SMS i ustawienia hasła do logowania. W przypadku braku chęci udostępniania skanu dokumentu, konto można potwierdzić listem poleconym. W tym przypadku BIK wyśle list polecony z kodem weryfikacyjnym. Pozostała procedura jest identyczna jak w pierwszym przypadku.

Koszt zastrzeżenia kredytowego w BIK

Możliwość skorzystania z usługi credit freeze możliwa jest po wykupieniu odpowiedniego pakietu.
BIK oferuje możliwość wykupienia opcji alertów BIK za kwotę 24 zł rocznie, która obejmuje usługę credit freeze oraz powiadomienia o zapytaniach do bazy BIK i BIG InfoMonitor z wykorzystaniem naszych danych. Nadto mamy możliwość zastrzeżenia dokumentu tożsamości. Inną opcja jest Pakiet BIK, którego koszt wynosi 99 zł i obejmuje usługę credit freeze, alerty BIK, 12 raportów BIK do pobrania w ciągu jednego roku, wskaźnik BIK i możliwość zastrzeżenia dokumentu tożsamości.
Wybór pakietu uzależniony jest wyłącznie od naszych potrzeb.

Skuteczność zastrzeżenia kredytowego BIK

Słabością systemu jest to, że podmiotów akceptujących zastrzeżenia kredytowe w procesie weryfikacji klienta jest niewiele (5 firm pożyczkowych, jeden bank spółdzielczy i jeden bank komercyjny). Jest to równoznaczne z brakiem skuteczności blokady w przypadku wyłudzenia dokonanego w instytucji nie obejmującej podmiotów partnerskich.

Przyszłość

Zgodnie z informacją z Biura Informacji Kredytowej, lista podmiotów weryfikujących zastrzeżenie kredytowe docelowo ma obejmować wszystkie banki i firmy pożyczkowe współpracujące z BIK. Wtedy usługa będzie w pełni wartościowa.
Opłacalność korzystania z usługi
Mimo braku pełnej funkcjonalności usługi, credit freeze jest dodatkiem do pakietów oferowanych przez BIK, a zatem mimo wsystko warto skożystać z zastrzeżenia.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *