Zawieszenie spłat rat kredytów na trzy miesiące dla osób oraz firm

Związek Banków Polskich wyszedł z propozycją zawieszenia spłaty rat kapitałowo-odsetkowych czy też rat kapitałowych przed okres do trzech miesięcy oraz automatyczne wydłużenie o taki sam okres łącznego okresu spłaty kredytu pod jednym warunkiem jakim jest przedłużenie okresu obowiązywania zabezpieczenia spłaty kredytów.

Ułatwienia te mają dotyczyć wszystkich kredytów mieszkaniowych oraz kredytów konsumpcyjnych dla indywidualnych klientów, kredytów dla przedsiębiorców oraz polegać będą między innymi na szybkim rozpatrywaniu wniosków klientów, którzy uzasadnią konieczność zawieszenia spłaty kredytu ich finansową sytuacją spowodowaną epidemią koronawirusa.

Propozycja Związku Banków Polskich

Prezes Związków Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz uważa, że w ciągu kilkudziesięciu godzin konkretne z banków będą przekazywały do wiadomości publicznej jakie wprowadzają rozwiązania. Te pakiety rozwijały się będą w czasie oraz mogą się różnić zależnie od konkretnego banku. Prezes Krzysztof Pietraszkiewicz podczas swojej wideokonferencji poinformował także, że niektóre z banków mogą nawet zaproponować nieco dłuższe „kredytowe wakacje” niż na okres trzech miesięcy.

Obecnie pokazują to jako minimum, ale liczą się także z tym, że po przedstawieniu programu wsparcia przez Premiera, będą mogli doprecyzować co do konkretnych potrzeb programy poszczególne. W komunikacie dzisiejszych Związek Banków Polskich podał, że banki absolutnie nie będą pobierać opłat oraz także prowizji za przyjęcie oraz rozprzestrzenienie wniosków, które dotyczą zawieszenia spłat rat kapitałowych lub kapitałowo-odsetkowych.

Kolejne postanowienia banków

Banki tak naprawdę umożliwiają składanie takich wniosków w odformalizowany sposób, to znaczy bez konieczności składania dokumentów dodatkowych oraz zaświadczeń, które potwierdzają w szczegółowy sposób aktualną sytuację finansową oraz gospodarczą danego kredytobiorcy.

Banki zapewniają także możliwość składania wyżej wymienionych wniosków również w zdalnej formie, to znaczy za pośrednictwem elektronicznej poczty, bankowości elektronicznej czy też w sposób telefoniczny stosownie do komunikacyjnych form przewidzianych w danej naszej umowę z bankiem. Banki także dopuszczają możliwość składania wyżej wymienionych wniosków w zdalnej formie nawet w sytuacji, jeśli to nie zostało zapisane w umowę z bankiem. Oczywiście pod warunkiem możliwości dokonania identyfikacji klienta.

Kredytowe wakacje dla wszystkich z nas

Nie da się ukryć, że jest to spora szansa dla wszystkich z nas, aby podczas epidemii koronawirusa nie popaść w tarapaty finansowe. Co więcej jest to szansa dla osób, które zostały wysłane na postojowe i zostały bez środków do życia. Zawieszenie kredytów jest to tak szansa dla przedsiębiorców prowadzących restauracje, salony urody, sklepy z ubraniami, które w tej chwili są zamknięte. W innym wypadku wszyscy poszliby z przysłowiowymi „torbami”. Jest to jedyna nadzieja dla naszej gospodarki.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *