Zawirowania na rynku Bitcoin, CME Bitcoin Futures i Bakkt na fali

Jak widać zawirowania kursu bitcoina oraz spadki kursów innych kryptowalut, nie wpłynęło ujemnie na wszystkie kursy, a rynek CME Bitcoin jest jakby oderwany i nie reaguje na spadki. Wygląda na to, że inwestorzy instytucjonalni nie odłożyli bitcoina na bok, bo instrumenty pochodne przeżyły w tym czasie imponujące zainteresowanie.

Po spadkach bitcoina Chicago Mercantile Exchange (CME) odnotowała całkiem znaczny wzrost wolumenu Bitcoin Futures. Po raz pierwszy od miesiąca obroty zwiększyły się o ponad 400 mln dolarów, a wywołało to ponad 11 500 pozostających w grze kontraktów, każdy reprezentowany przez 5 BTC.

Jest to wyraźny zwrot, ponieważ kontrakty terminowe Bitcoin rozliczane w gotówce, w ciągu ostatnich tygodni wyłącznie spadały, a najwyższy z odnotowanych wolumenów do czasu wzrostów wynosił zaledwie 6 300 kontraktów na dzień, a więc niemalże o połowę mniej. Dyrektor wspomnianej giełdy, Tim Court ujawnił w sierpniu, że z punktu widzenia YTD (rok do roku), średnia futures bitcoinów wynosiła 7337 kontraktów dziennie.

Dzienny wolumen kontraktów przez ostatni miesiąc utrzymywał się stale poniżej tej średniej, a dwa szczyty odnotowane zostały 23 i 25 października. Uważni obserwatorzy rynku kryptowalutowego nie przegapili zbieżności, gdyż oba szczyty wystąpiły niejako w tle wypowiedzi prezydenyta Chin, Xi Jinpinga o tym, że blockchain będzie ważną, o ile nie podstawową technologią w jego kraju.

Wzrost CME Bitcoin Futures

Od chwili 40-procentowych wzrostów ceny bitcoina jednego dnia, 5 października b.r. rynek przygotowywał się na wycofywanie się z kryptowaluty. Praktycznie każda oznaka spadków powodowała odpływ inwestorów instytucjonalnych. Obrazuje to doskonale przykładowy dzień 8 listopada, gdy bitcoin spadł z 9300 do 8600 USD, a co po październikowym wzroście było pierwszym testem. Tego dnia wolumeny na CME wzrosły do 5800 kontraktów i chociaż wydaje się to niewiele, to jednak aż o 2000 kontraktów więcej niż dzień przed lub po, a także najwyżej do 21 listopada.

Można przy tej okazji wspomnieć również o Bakkt. Tutaj również tego dnia co na CME, wolumen na Bakkt wzrósł, osiągając ATH o wartości 20.3 miliona dolarów.

Może blado to wygląda przy wolumenie CME, ale warto wiedzieć, że platforma ICE dostarcza bitcoiny fizycznie, gdy giełda w Chicago rozlicza kontrakty gotówkowo. Jednakże przy tym ogłoszono, że kontrakty futures na Bakkt będą rozliczne w gotówce.

Jakiekolwiek kontrakty, czy dostarczane fizycznie, czy rozliczane w środkach płatniczych, wcześniej poruszały się w przeciwnym do dzisiejszego kierunku, to jednak zdaje się nie przeszkadzać inwestorom indywidualnym. Najprawdopodobniej inwestorów nie zaprząta specjalnie charakter kontraktów, a bardziej skupiają się na zabezpieczeniu cenowym.

Również inne giełdy kryptoderywatyw odnotowały pokaźny wzrost wolumenu.U CoinGecko, przy spadku wartości BTC, wolumen instrumentów pochodnych doszedł do poziomu 20 mln USD. Inne giełdy, które znalazły się na szczytach wzrostów to OKEx BitMEX oraz Huobi Derivatives Market.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *