Złoto przekracza kolejną magiczną granicę 2000 dolarów za uncję

To bardzo dobra wiadomość dla tych osób, które zainwestowały swoje oszczędności w złoto. Jego obecna cena za uncję przekroczyła już od jakiegoś czasu oczekiwane 2000 dolarów amerykańskich. Dzieje się tak dlatego, że do bezpiecznej przystani kruszcowej cumuje coraz więcej inwestorów. Czy złoto przetrwa w zwyżce finansowy kryzys? Wygląda na to, że jest na to ogromna szansa.

Ku bezpiecznej przystani

To aż nieprawdopodobne, ale od końcówki roku 2018 cena za uncję złota poszła w górę o 800 dolarów. Stan dzisiejszy to także moment, w którym drukarki Systemu Rezerw Federalnych Amerykańskiego Banku Centralnego nieustannie pracują, dodrukowując kolejne papierowe pieniądze i narażając budżet USA na spiralę coraz to większych spadków siły nabywczej dolara. Inwestorzy szukają w związku z tym możliwości bezpieczniejszej alokacji dla swoich środków, a jak historia pokazała już niejednokrotnie, w czasach pojawiających się raz po raz kryzysów finansowych na złoto jest popyt zawsze. Goldman Sachs przewiduje, że w najbliższym okresie pukającego do drzwi kryzysu cena złota może skoczyć nawet do 2300 dolarów na uncję kruszcu.

Bob Haberkorn, starszy strateg rynkowy w RJO Futures uważa, że ludzie po prostu pragną bezpieczeństwa, a obecnie tym właśnie jest złoto. Dzieje się tak dlatego, że kruszce się nie poddają dodrukom nowej fali papieru.

Koszty ratowania gospodarki ciągle wzrastają

Trwa nieustająca wyprzedaż dolara, a Kongres gorączkowo pracuje nad osiągnięciem porozumienia w sprawie nowego pakietu ustaw nowego koła ratunkowego dla gospodarki. Wypowiadający się w jednym z wywiadów odnośnie do tematu kryzysu koronawirusowego,  prezes Banku Rezerw Federalnych San Francisco uważał, że cała gospodarka amerykańska będzie potrzebowała w związku z obecnym i nadchodzącym kryzysem znacznie większego wsparcia niż początkowo zakładano. Wygląda więc na to, że stymulacja gospodarki ciągle dodrukowanym pieniądzem nie skończy się zbyt szybko.

Jingyi Pan z IG mówi, że wartość kontraktów futures na złoto wciąż zwyżkuje i nie ma praktycznie przystanków.  Dodaje przy tym, że:

„W przypadku złota szlachetnego o ograniczonych możliwościach wyceny, przełamanie powyżej poziomu 2000 $/oz otwiera w tym biegu dalsze pole do popisu, napędzane kupnem w bezpiecznym miejscu, które nie powinno wkrótce wyschnąć”.

Srebro również nie może narzekać na brak popularności

Złoto zazwyczaj zawsze miało się dobrze w sytuacjach kryzysowych, ale w trakcie obecnego kryzysu równie świetnie prosperuje srebro. Okazuje się, że obok złota srebro jest także kierunkiem wskazanym dla bezpiecznych inwestycji i chociaż może nieco mniej popularnym od złota, to jednak niewątpliwie rentownym.

Od marca 2020 roku, czyli od czasu oficjalnego ogłoszenia pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i kiedy wszystko spadło na raz, srebro po spadkach odbiło i poszło w kierunku wzrostów aż do dnia dzisiejszego. Startując z poziomu 11.93 USD dnia 18 marca,doszło do ceny 26.93 USD za uncję. Jest to wzrost na poziomie ponad 125 procent.

Show More

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *